Dr.MOZSE

Home
Odkazy / Links
Dr.MOZSE
Kontakty / Contacts

Vstup do diskrétní zóny pro uživatele pomocí hesla

Enter the discreet zone for users with the password

Stránka prima party mladých dobrých lidí, mající ve znaku Mazec! 

   

Šimi(b), Matěj(g,voc.), Švejk(beer), Mikeš(dr) a Ňáfíček(g)

 

Hospoda Na Jívě u Jicína. Srpen 1998. Ve třech, jako Katapult.

Dr.

Rád bych tady představil rockovou kapelu Dr.MOZSE, ve které zpívám a hraji na kytaru. Je to sdružení, které není ve světě hudebních skupin žádným nováčkem. Její historie se začíná datovat od první poloviny osmdesátých let, kdy pár nezralých puberťáku, kteří se zhlédli v tehdy populárním Katapultu, Olympicu, Torbu a několika hard-rockových kapelách zvenku, začalo v jedné jičínské garáži obšťastňovat lidi v sousedních domech svou hudbou. Dr.MOZSE se povazuje za kapelu, která hraje bigbít. Kdo v té garáži začínal? Na bicí Mikeš (Luboš Mydlář), na kytary Pavel (Kozák) a Mozse (Jaroslav Musil) a na basu Nóža (Mgr. Petr Nožička). Skupina si dala jméno Proxima C. Po čase získali možnost zkoušet v obci Staré Místo u Jičína, kde obsadili zaprášenou tělocvičnu. V té době přichází do kapely Boris (Ing. Radovan Hynek) a Olouš (Oldřich Brodský), který vlastnil opravdové(!) elektronické varhany. Zakrátko byl přijat třetí kytarista Matěj (Ing. Petr Matejka). Hrály se písně naše, cizí i vlastní. Tak velká změna v obsazení si vyžádala změnu v názvu. Na DEFECT. Zakrátko odchází Mozse a Olouš a v DEFECTu zůstávají už jen čtyři. Hlavním těžištěm repertoáru se vsak stávají vlastní věci. Tím se mění i image kapely i její jméno. Na Dr.MOZSE. Hraje se po vesnických hospodách. Samozřejmě načerno, pod rouškou různých třídních besídek a srazu. V té době se kapela setkává v jičínském divadle BARET S. s človekem s prezdívkou Žibus (Michal Malátný), který se s prítelem Hrochem (Pavel Grohman) rozhodl založit kapelu Starý hadry. Občas Dr/M s touto kapelou pořádal vesnické akce a vzájemně se kapely navštevovaly na zábavách. Před sametovou revolucí odchází bubeník Mikeš na vojnu a kapela přestává hrát. V této době celonárodní euforie se na hudební akci Rock-fórum 89 setkává torzo Dr/M (Matěj a Boris) se Starejma hadrama, později Chinaski, kteří se mezitím v Praze potkali s Petrem Rajchertem a jako jedno hudební seskupení vystupují s písněmi obou kapel. Je třeba se zmínit také o dalším členovi kapely, který v ní nepůsobí coby muzikant. Je to Švejk (Martin Stránský). V roce 1997 odchází z kapely Boris a basu po něm přebírá Šimi (Michal Simon). Zakrátko po něm přichází druhý kytarista Ňáfíček (Mgr. Miroslav Košták). V září 2000 se do kapely vrací původní basista Boris, který mezitím nakoupil novou basu Yamaha a nový basový aparát Marshall. Šimi tedy odchází. I repertoár se mírně mění. Kromě vlastních písní se kapela vrací ke klasice typu Katapult, Deep Purple atd. A začíná se hrát MAZEC. Pro rekapitulaci lze připomenout, ze se v kapele vystřídalo deset jmen. 

 

No a Švejk? Ten v březnu 2003 mizí z Jičína a se všemi kamarády přerušuje kontakty. V listopadu 2004 se na jeden rok vrací a 5. listopadu 2005 odchází navždy. Švejk v den svých 36. narozenin tragicky umírá a v den svého svátku má pohřeb. Toho dne Martin na bílém koni nepřijel. Čest Tvé památce, kamaráde – bylo nás tu vážně pět… i víc.

MOZSE

V roce 2000 se Boris rozhodl vrátit. Nakoupil basu Yamaha a toho nejsilnějsího Marshalla a nastoupil v plné zbroji. Domovská hospoda kapely byla pivnice "U našich" v Jičíně.  Nyní je základna v restauraci Batalion v Jičíně. Od 1. dubna 2000 jsou písně Dr.MOZSE exkluzivně a zdarma ke stažení na stránkách www.freemusic.cz. Jinak v září 2000 kapela obnovila svoji činnost po jednoroční pauze. Vedly k tomu tři nové okolnosti. Tou první je zbrusu nová zkušebna a studio v obci Březina, jejíž majitelem je bubeník Mikeš, tou druhou je nákup nové aparatury Mikešem a Borisem a tou třetí je nová chuť hrát, a to hlavně pro radost. Bohužel se členové neustále na zkoušení pouze "připravují". 

A další činnost jednotlivých členů? Matěj hostuje v taneční hudební skupině MAVIS, která pochází z Libáně, a ve které už několik let předtím působil na baskytaru i Šimi. Ve stejné kapele bubnuje i Mikeš, který vystřídal bývalého bubeníka Miloše Pluhaře. Mimo plesovou sezónu kapela hraje na vesnických zábavách v okolí města Libáň. Boris hrál na kontrabas v hudebním sdružení s bratry Bilíkovými a Tomášem B., ale v současné době nehraje nikde. No a Ňáfíček, ten má už mnoho let svoji vlastní kapelu CARGO, která, stejně jako MAVIS, hraje na plesech, zábavách a podnikových večírcích. Kromě toho hraje v rockové kapele Hogo. Od Carga odchází Karel Valnoha a Ňáfíček nabízí jeho místo Šimimu, který nabídku přijal a tím ještě více ohrozil kapelu Mavis, ze které kvůli osobním problémům musel odejít Mikeš, který kdysi rovněž působil v kapele Cargo. Jak je vidět, muzikanti přecházejí z kapely do kapely, ale hudba žije dál. Musí.

Dr. MOZSE je mrtev - ať žije Dr. MOZSE!